Lech-Lecha – לֶךְ-לְךָ

Rabi Hiyya mówi, że ojciec Abrahama miał sklep i zajmował się produkcją figur bożków. Jednego dnia zostawił sklep pod opieką syna. Przyszła tam kobieta z miska mąki, prosząc o złożenie jej w ofierze bożkom. Abraham zamiast tego wziął kij, rozbił posążki i wsadził kij w rękę figurki największego bożka. Kiedy ojciec wrócił zażądał wyjaśnień. Abraham odpowiedział, że bożki zaczęły wałczyć ze soba i największy rozbił inne za pomocą kija. Terach plącząc spytał: ”Dlaczego ze mnie kpisz? Czy sądzisz, że te figurki cokolwiek mogą?” Abraham odpowiedział: „ Sam posłuchaj tego co mówisz!”

Abraham jest pionierem, innowatorem. Jako pierwszy zwraca się do monoteistycznej siły wyższej. Rozumie, że za słońcem, księżycem, gwiazdami i innymi zjawiskami stoi jedna, a nie wiele istot. Jeden B_g, który wszystko spaja w jedno. Midrasze mówią, że rewolucyjne jak na owe czasy podejście do spraw religii nie spotkało się ze zbyt dobrym przyjęciem zarówno ze strony ojca, jak i mieszkańców rodzinnego miasta. Sugerują, że Abraham opuścił rodzinny dom, nie tylko ze względu na głos B_ga, ale także z powodu zatargu z sąsiadami.

Rashi porównuje Abrahama do aromatycznych perfum znajdujących się w ohydnym miejscu. Tylko kiedy Abraham się przeniesie odzyska swój pierwotny, piękny zapach. A to odejście z rodzinnej ziemi pozwoli uzyskać mu osobiste korzyści – będzie miał dzieci i rozprzestrzeni swoją duchowość po całym świecie. 10 prób jakim B_g poddaje Abrahama uświadamia nam, że nic nie da się osiągnąć za jednym zamachem. Wszystko składa się z małych kroczków. Cały proces Lech Lecha składa się z ciągłego posuwania się do przodu, nie zatrzymywania się, ale ruchu. Jesteśmy targani niepokojami, podróżami, ciągłym natłokiem spraw, nie zatrzymujemy się, tylko dzielnie przemy do przodu. Midrasz raba mówi, że „Wielkość jest w formie sumy małych zysków”

W tym tygodniu czytamy również o rozmowie pomiędzy dwoma pasterzami, Abrahamem i Lotem dotyczącej miejsca do osiedlenia się i wypasu stada. Dlaczego Tora skupia się na tym temacie? Czy nie wystarczyłaby nam zwykła wzmianka; nie było zbyt dużo pastwisk, aby każdy mógł wypasać swoje trzody?

Dla pasterzy woda jest niezbędna, aby stada miały co jeść, potrzebne są żyzne pastwiska. Nie dziwi więc fakt, że bratanek Abrahama, Lot rozglądnął się po krainie i wybrał dobrze zaopatrzone w wodę i zielone pastwiska równiny Jordanu. Według Sefer Dvarim (rozdział 11, werset 10) Izrael, to kraj, który „z deszczu niebios będzie pić wodę.” Izrael potrzebując deszczu modli się o niego, nie liczy na cud, nie idzie na łatwiznę wybierając dobrze nawodnione pola. Lot wybierając grunty, które posiadają własny system nawadniający zerwał swoją więź z B_giem. Nie musi modlić się do B_ga o deszcz, bo ma to czego potrzebuje.

PYTANIA

  1. Skąd pomysł na ciastka w kształcie stóp?
  2. Zwykle kiedy maluje się gwiazdki na niebie, używa się do tego celu pięcioramiennych. Dlaczego w tym przypadku gwiazdkowe ciastka są sześcioramienne?

Podobne Wpisy | Related posts