Rosz HaSzana – ראש השנה

Jednym z powodów dla którego jemy jabłka w Rosh Haszana jest ich słodycz. A w połączeniu z miodem, staje się symbolem naszej nadziei na słodki rok. Ale dlaczego akurat jabłka?

 

 

 

 

 

Jeden z midraszy mówi, ze kiedy Jakub przebrał się za Esawa, aby ojciec dał mu błogosławieństwo pierworodnego, Izaak poczuł od syna słodką woń. Skomentował to w ten sposób: „”Oto woń mojego syna jak woń pola, które pobłogosławił Haszem”. Zdaniem Rashiego pole które pobłogosławił B_g odnosi się do sadu jabłkowego, a zapach jest zapachem ogrodu Eden. Dodatkowo tłumaczy się, że owo błogosławieństwo Jakuba miało miejsce właśnie w Rosz Haszana.

W Pieśni nad Pieśniami Salomon pisze: „Pod jabłonią obudziłem cię; tam poczęła cię matka twoja, tam poczęła cię ta, co cię zrodziła”. Rosh Haszana to czas kiedy należy sobie przypominać wzajemną miłość łącząca nas nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z B_giem.

Kiedy przetniemy jabłko na pół ( w poziomie) zauważymy dziesięć małych otworków oraz pięcioramienną gwiazdkę. Liczba dziesięć jest wartością liczbową hebrajskiej litery JUD, a cyfra pięć – HEJ. Te dwie litery są skrótem od słów „Ręka B_ga”.

Jeśli uważnie popatrzymy odkryjemy B-żą interwencję wszędzie. Oby w nadchodzącym roku takich momentów było jak najwięcej.

 

 

Podobne Wpisy | Related posts