Toldot – תּוֹלְדֹת

W tym tygodniu w Parszy Toldot czytamy bardzo kulinarna historię. Tora mówi nam (Genesis 25:29), że Jakub był podczas gotowania zupy z soczewicy, kiedy jego brat Esaw wrócił zmęczony z pola i wszedł do namiotu. Tora dodaje: „i on był zmęczony.” Ezaw prosi o miskę zupy, ponieważ, jak wyjaśnia, swojemu bratu „Jestem zmęczony”. 
Dlaczego Tora kładzie tak wilki nacisk na fakt, że Esaw jest zmęczony? Dlaczego najpierw opisuje sytuację, a potem jeszcze cytuje bohatera? Wiadomo też, że na polu nie ma łatwej pracy. Wadomo, ze ktoś kto właśnie zakończył prace lub robi sobie przerwę jest zmęczony. Chce dostać coś do jedzenia i tyle. Bez zbędnych pytań.

 
Tora tak bardzo skupia się na stanie fizycznym Esawa, bo wie, że zaraz postawi swoje fizyczne dobro nad błogosławieństwem pierworodnego. Czy ktokolwiek z was sprzędłaby coś tak ważnego za miskę zupy? ( nieważne jak byłaby smaczna)? Mam nadzieję, że nie.
Wydaje się, że Ezaw dbał więcej o to co dzieje się tu i teraz, niż to, co będzie później. Potrzebował jedzenia i odpoczynku i chciał by jego głód był zaspokojony natychmiast! Jest to dla niego ważniejsze niż coś, że nie będzie przydatne w danej chwili, i czym wymiernie nie na się najeść. Zapewne z głodu i pragnienia jedzenia nie pomyślał, że jego brat podszyje się pod niego i z niebywałą precyzją wygra te partie szachów.

PYTANIA

  1. Czym było prawo pierworodztwa, które Jaakow kupił od Esawa ?
  2. Dlaczego soczewica jest pożywieniem żałobników ?

Podobne Wpisy | Related posts