Tu B’Szwat – טו בשבט

„ B_g oprowadził Adama wokół wszystkich drzew w ogrodzie Eden. I powiedział B_g do Adama: ”Zobacz moja pracę, czyż nie jest dobra i godna pochwały? I wszystko to stworzyłem dla ciebie. Ale pamiętaj, żeby tego nie zepsuć i nie zniszczyć mojej pracy. Bo jeśli to zepsujesz, nie będzie nikogo, kto by to naprawił”
Midrasz Rabba Kohelet 7:13

Tora porównuje ludzi do drzew; ponieważ tak jak ludzie, drzewa rosną. Tak jak ludzie maja dzieci, drzewa maja owoce. A kiedy człowiek jest zraniony, okrzyki bólu są słyszane w każdym zakątku świata. A kiedy drzewo jest ścięte, jego płacz roznosi się po całym świecie.
Tze’enah u-Re’enah

„ Człowiek jest jak drzewo na polu – jego gałęzie są skierowane do nieba, a głowa – pierwiastek człowieczeństwa skierowana ku górze. Dlatego człowiek jest nazywany drzewem na polu zasadzonym w niebie, a przez intelekt zasiany w miejscu, z którego nawet największe wiatry nie będą dały rady go ruszyć.”
Sefer Gur Arie, Genesis 9:21

„To nie tylko prawo dotyczące drzew;
Ale kto  drze ubrania, niszczy budynki, zatrzymuje dobro [dla siebie], albo marnotrawi jedzenie narusza zakaz Baala tashchit „ nie niszczyć ”.
Moses Maimonides, Miszne Tota

Podobne Wpisy | Related posts