Ki Tisa – כִּי תִשָּׂא

„ I rzekł Wiekuisty do Mojżesza: „Wykuj sobie tablice kamienne, podobne pierwszym, a napiszę na tychże tablicach słowa, które były na tablicach pierwszych – które słyszałeś.”
(Szmot 34:1)

B_g stworzył pierwsze tablice, a drugą parę kazał przygotować Mojżeszowi. Rabban Jonanan Ben Zakkai tłumaczy, dlaczego się tak stało przytaczając historię o królu, który wziął sobie żonę i zapłacił za przygotowanie kontraktu małżeńskiego, za skrybę i za suknie ślubną. Ale kiedy zobaczył wybrankę z jednym ze swoich sług, rozłościł się i odesłał przyszłą królową. Jej wysłannik przyszedł do króla i twierdził, że wybranka królewska wychowana wśród służby chciała być tylko uprzejma. Król odparł, że jego życzeniem jest się pogodzić z niewiastą, a wysłannik powinien zapłacić za przygotowanie nowego kontraktu ślubnego, aby król mógł go podpisać.
Podobnie Mojżesz spełniał rolę wysłannika i próbował tłumaczyć lud przed B_giem. B_g odpowiedział, że jeśli Mojżesz chce aby pogodził się z Izraelitami to musi przynieść tablice na własny koszt, aby mógł się na nich podpisać.

PYTANIA:

1. Dlaczego Aaron sam zbudował ołtarz dla złotego cielca?

2. Dlaczego podatek był taki sam dla wszystkich?

Podobne Wpisy | Related posts