Acharei Mot – אַחֲרֵי מוֹת

W parszy znajdujemy kilka przykazań, które wydają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego – praktyki na święto Jom Kippur, zakaz spożywania krwi, zakazane związki. Tora nie tylko zakazuje nam spożywania krwi dowolnych zwierząt, ale nawet tych, które są koszerne, prawa kaszrutu nie tylko wykluczają z naszego pożywienia większość istot, ale ograniczają nasze możliwości w odniesieniu do koszernych zwierząt. Wymaga od nas bardzo trudnego zadania, całodziennej abstynencji od jedzenia podczas postu. Tora przedstawia również nieodpowiednie osoby, z którymi nie powinniśmy się wiązać, ale także ściśle reguluje stosunek do osób, z którymi możemy się spotykać.
Rambam umieszcza prawa żywieniowe i prawa dotyczące związków w tym samym rozdziale Miszna Tora pod tytułem KEDUSZA, czyli świętości. Pokazuje nam w ten sposób, że poprzez prawa dotyczące jedzenia i związków jesteśmy wyjątkowym narodem.
B_g stworzył świat i umieścił człowieka i zwierzęta koło siebie. Na pierwszy rzut oka człowieka jest wyżej w hierarchii od zwierząt, ze względu na mowę i wolną wolę. A kiedy ulegniemy kulinarnym zachciankom i cielesny apetyt zwycięży, pomniejszymy siebie zaledwie do worka mięsa i kości.
Tora nakazuje nam kontrolować nasze pragnienia, uświadamia nam ideę silnej woli i samodyscypliny, która wynosi nas ponad poziom istot czysto fizyczny.
Pytanie:
Według żydowskiej legendy, jakie szczególne Imię Boga miał Aaron wymienić z najwyższą czcią, gdy modlił się w Miejscu Najświętszym?

 

PYTANIA:

1. Dlaczego nie wolno spożywać krwi i jak należy ją usunąć z mięsa?

Podobne Wpisy | Related posts