Lag BaOmer – ל״ג בעומר

„Moi synowie; poprzedni uczniowie zginęli tylko dlatego, że zazdrościli sobie nawzajem znajomości Tory. Zobaczcie co zrobili, ale nie działajcie jak oni. Oni wstali i napełnili całą ziemię Izraela Torą”. (Genesis Raba 61:3)

Historia uczniów Rabina Akivy pokazuje nam do czego prowadzi brak konsekwencji w urzeczywistnianiu zawartości i przekazu Tory. Z drugiej strony należy wystrzegać się myśli, że można nauczyć się Tory samemu, na własna rękę. Ojcowie uczą, „Kto jest mądry? Ten, kto się uczy od każdego człowieka” (Pirke Avot 4:1).   Z jednej strony możemy zgadzać się z tą częścią naszej psychiki, która nie uznaje autorytetów i faktu, iż ktoś może mieć coś naprawdę wartościowego do dodania, nie tylko do naszego lepszego zrozumienia Tory, ale i do naszego życia. Ale z drugiej strony musimy zrozumieć, że tylko poprzez nauczenie się współpracy na wielu płaszczyznach, a przede wszystkim na płaszczyźnie poznawania Tory możemy zrozumieć jej naukę.

Poprzez świętowanie Lag BaOmer przecieramy drogę do lepszego zrozumienia, czym jest Tora i jak ważna jest w naszym życiu. To niezwykły czas zastanowienia się nad jej rolą, czas kiedy możemy się zatrzymać i z boku popatrzeć jak wygląda nasze życie z Torą. I czy tego chcemy, czy nie jesteśmy ludem stale wędrujących; stale poszukujemy, nie poprzestajemy na małych zwycięstwach – zawsze chodzi o coś więcej.

A kiedy uświadomimy sobie jak Tora jest dla nas ważna, nasza radość podczas święta Szawuot będzie jeszcze większa.

Podobne Wpisy | Related posts