Bamidbar – בְּמִדְבַּר

„ Zbierzcie poczet całego zboru synów Israela podług rodzin ich, podług domów ich rodowych – wykaz imienny wszelkiego pogłowia męzkiego” (Bamidbar 1:2)


W tym tygodniu czytamy o niezwykłym spisie powszechnym ludności Izraela. Niezwykłym, ponieważ nie tylko trudnym do przeprowadzenia, ale w efekcie pokazującym potęgę narodu. Odniesienie do liczenia głów, dosłownie oznacza „podnieść głowy”, w ten sposób judaizm podkreśla fundamentalną zasadę, że „każda głowa się liczy”, i każdy człowieka jest ważny. Nawet jeśli naród będzie liczny to jego wewnętrzną siłą jest siła jednostki.
Parsza informuje nas o pokoleniach Aarona i Mojżesza. Nie wiemy co stało się z listą dzieci Mojżesza. Rashi tłumaczy ten precedens następująco; synowie Aarona zostali przysposobieni przez Mojżesza. Dlaczego? Ponieważ Mojżesz uczył Tory, a każdy kto uczy kogoś Tory automatycznie staje się jego ojcem (matką). Szczególna role odgrywa w tym procesie pustynia. Życie bamidbar, na pustyni wyzwala w ludziach pokorę. A pokora pozwala nie tylko czerpać wiedzę od innych, ale także przekazywać ja dalej. Matnos Kehunah cytuje midrasz, który mówi, że „ Kto nie będzie otwarty i wolny jak pustynia, ten nie zdobędzie mądrości Tory”.
PYTANIA:
1. Dlaczego B_g wymaga spisu ludności, kiedy tak naprawdę dokładnie wie jak liczne są pokolenia?
2. Kto podróżował przez pustynie tyłem?
PRZEPIS:
¾ szklanki cukru
2 całe jajka
1 szklanka mleka
2 szklanki mąki
½ szklanki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki dżemu
2 łyżki miodu
2 łyżki cynamonu
Wszystkie składniki mieszamy razem, aż do uzyskania gładkiej masy o konsystencji gęstej śmietany. Około 3 łyżek ciasta przekładamy do kwadratowej foremki na muf finy, resztę przelewamy do brytfanny. Pieczemy przez około 40 minut ( lub do tzw. „suchego patyczka”) w temperaturze 180°C.
Po ostygnięciu ciastka dekorujemy.

Podobne Wpisy | Related posts