Hanna Kossowska

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała  Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięc lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii.  Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

Hanna Kossowska studied history of art 1976-82 and Ethnography in Poznań. She also attended classes in the department of Painting and Graphics. For 5 years she worked as
actress in the Jewish Theatre in Warsaw. Currently she leads workshops on the questions of kashrut, chalacha, yiddishkeit and Jewish art. She paints and designs set decorations and jewelery. She had dozens of exhibitions of her art in Poland.

Wypiski z niepamięci

Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…

Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Alfabet


Kolczyki