Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Channuka: 1-sza świeczka, 1-st Candle – in Galeria Szalom

gru 12, 2017 @ 5:30 pm - 8:30 pm

Zapraszamy na zapalenie świec chanukowych z Beit Kraków w Galeria Szalom ul. Józefa 16 o g. 17.45, 12 Grudnia 2017 (pierwsza świeczka), pączki, latkes, racuchy i pieśni chanukowe. Wraz z zapaleniem świec chanukowych rozpoczynamy też świętowanie 10-lecia rabinatu naszej rabin Tanya Segal w Polsce (!)

 

Chanuka to niezwykłe święto, które pokazuje nam, że niepodległość wymaga poświęcenia i odwagi. Deklaracja niepodległości oznacza, że być moze już następnego dnia będzie trzeba tej niepodległości bronić, często przed większym i silniejszym wrogiem.

Błogosławieństwo na świece chanukowe wyjawia nam też, że wolność to cud, który czyni nam Bóg. Cud Chanukowy – jak uczy nasza Tradycja – jest więc połączeniem interwencji Boga i naszych wyborów.

Mimo niewielkiej liczby w porównaniu do okupacyjnych wojsk greckich, powstańcy pod wodzą Judy Machabeusza nie tylko odbili i poświęcili na nowo Świątynię, ale przede wszystkim doprowadzili też do zniesienia zakazów wprowadzonych przez króla Antiochusa zabraniających utrzymywania zwyczajów i religii żydowskiej, studiowania czy nawet posiadania Tory. Ich odważne działanie to więc przede wszyskim powstrzymanie całkowitego zniszczenia naszej kultury i tożsamości.

Życzymy sobie, żeby nasza wolność i niepodległość nigdy nie była zagrożona, a gdyby jest, to żebyśmy mieli determinację i odwagę by jej bronić.

Radosnego święta Chanuka,

Szabat Szalom i do zobaczenia w Beit Kraków!

Szczegóły

Data:
gru 12, 2017
Godzina:
5:30 pm - 8:30 pm

Organizator

Beit Kraków
Email
kontakt@beitkrakow.org
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Galeria Szalom
ul. Józefa 16
Kraków, Poland
+ Google Map