Przemówienie otwierające Zarządu Beit Kraków na uroczystości Hachnasat Sefer Tora

[For English please see here: https://www.beitkrakow.org/2012/10/the-opening-speech-of-the-beit-krakow-board-on-the-hachnasat-torah-evening/]

 

Grupowe zdjęcie społeczności Beit Kraków i Beth Shalom. Fot. Jacek Nowak

Szanowni goście, drodzy członkowie krakowskiej żydowskiej wspólnoty,

Mamy prawdziwy zaszczyt powitać was w imieniu Beit Kraków, młodej postępowej społeczności żydowskiej Krakowa, w tym wyjątkowym i historycznym dla nas momencie.

Jest z nami tutaj mnóstwo znakomitych osobistości. Witamy serdecznie prezes Europejskiej Unii Judaizmu Postępowego, Miriam Kramer, przedstawicieli Krakowskiej Wyznaniowej Gminy Żydowskiej, Jonathana Ornsteina dyrektora JCC Kraków, przedstawicieli społeczności Ec Chaim z Warszawy, Konsula Austrii w Krakowie. Jesteśmy ogromnie wzruszeni i wdzięczni za to, że przybyliście tutaj aby okazać nam dzisiaj swoje wsparcie i dzielić z nami ten radosny dzień.

Oczywiście szczególnie gorąco witamy naszych przyjaciół z Mediolanu, Rabina Leigh Lernera, Davida Rossa oraz towarzyszących im członków społeczności Beth Shalom. To wasza wspaniałomyślność i wiara w sens budowania żydowskiego życia w Polsce sprawiła, że możemy świętować dziś ten uroczysty moment.

Przyjmujemy oto bowiem z waszych rąk nasz pierwszy zwój Tory. A kiedy na początku tego roku miała miejsce pierwsza Bat Micwa w Beit Kraków (z pożyczoną wtedy od społeczności Ec Chaim Torą), staliśmy jako społeczność wspólnie z nastoletnią Noor, która przyjmowała na siebie obowiązek wypełniania micwot (przykazań). Kiedy zastanawialiśmy się jak odpowiednio oddać wagę tej chwili, zrozumieliśmy, że otrzymując dziś od was Torę, która jest źródłem micwot, stoimy wspólnie jako społeczność i przyjmujemy na siebie przykazania, nie indywidualnie lecz jako wspólnota.

Można więc powiedzieć, że symbolicznie społeczność Beit Kraków świętuje właśnie swoją Bar Micwę. Po prawie czterech latach budowania żydowskiego życia na Kazimierzu, wchodzimy wspólnie w dorosłość jako społeczność. I podobnie jak wchodzące w dorosłość dziecko, nasza wspólnota, po raz pierwszy podczas porannego nabożeństwa, będzie czytać z naszego nowego zwoju. Bar micwa nie oznacza jednak dorosłości fizycznej, a dojrzałość duchową, która pozwala rozumieć złożoność świata i podejmować właściwe wybory, a także brać odpowiedzialność za swoje działania i decyzje. Dziś wspólnie jako społeczność, bardziej niż kiedykolwiek do tej pory, czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie i kontynuowanie naszego żydowskiego dziedzictwa w Krakowie i budowanie żydowskiej przyszłości w Polsce. Przyjmujemy więc od was ten zwój nie tylko jako ogromny zaszczyt ale przede wszystkim jako wielką odpowiedzialność.

Spotykamy się też w wyjątkowym miejscu. W Żydowskim Muzeum Galicja, które od samego początku jest naszym domem. Gdzie jako społeczność mogliśmy dorastać i dojrzewać celebrując wspólnie Szabaty i święta. Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować z całego serca Radzie Muzeum, dyrektorowi Jakubowi Nowakowskiemu oraz wszystkim pracownikom muzeum za cztery wspólne lata. Galicja była zawsze dla nas źródłem inspiracji i głębokim kontekstem dla naszej działalności w Krakowie. Wystawa „Śladami pamięci”, jednym tchem opowiada historie Żydów, którzy walczyli i umierali za Torę i tych, którzy przez stulecia żyli jej naukami. Zwój Tory, który dzisiaj otrzymujemy, łączy nas z ich losami, a także z losami tych społeczności, które korzystały z tego zwoju przed nami. Łączy nas wreszcie z pokoleniami naszych przodków oraz całym narodem Izraela. Od dziś stanie się świadkiem naszej historii, naszych radości, smutków i następnych pokoleń.

Kiedy ogłaszamy Szabaty w Muzeum Galicja, mówimy że jest to przestrzeń, w której mieszka pamięć o przyszłości i duch teraźniejszości. Dziś dzięki społeczności Beth Shalom, będąc w tej przestrzeni możemy myśleć także o przyszłości.

Wkrótce przejdziemy z Żydowskiego Muzeum Galicja na procesję z Torą przez Kazimierz w towarzystwie muzyków z zespołu Mojse band, którzy zaprowadzą nas do Wysokiej Synagogi. Wspólnie poniesiemy zwój, przekazując go sobie z rąk do rąk. Na miejscu w Wysokiej Synagodze, której możemy użyć dziś dzięki uprzejmości Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz księgarni Austeria, nastąpi oficjalne przekazanie zwoju przez kongregację Beth Shalom. Po czym rozpoczniemy celebrowanie Szabatu, a po nim kidusz. Jutro zapraszamy na nabożeństwo poranne o 10.30 w Wysokiej Synagodze oraz wieczorny koncert z nutką jidysz w wykonaniu Mojse Band i w towarzystwie Rabin Tanyi Segal.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze nawiązać do drugiej wystawy czasowej, znajdującej się w Muzeum, której obecność tutaj jest również bardzo symboliczna. Jest to wystawa właściwie dwóch eksponatów – niedawno odnalezionych portretów wojennych niemieckiego oficera Wermachtu i jego żony. Portrety te zostały wykonane na fragmentach zwoju Tory, które w niezwykle dosłowny i dobitny sposób wiążą katów i ich ofiary. Choć jest to niezwykle bolesny i dotkliwy akt zbezczeszczenia, rozpoczynając naszą procesję z nowym zwojem Tory właśnie od przejścia przez wystawę, świętujemy tryumf życia i odbudowę żydowskiego życia w Krakowie.

 

Podobne Wpisy | Related posts