Spektakl: „Samotne Tango Wiery Gran”

_MG_5051_crop

Teatr: Samotne Tango Wiery Gran

27 czerwca 2015 | June 27th 2015

g. 20.30 – 21.45  Żydowskie Muzeum Galicja, ul Dajwór 18

Zapraszamy na spektakl „Samotne tango Wiery Gran” to fascynująca, a zarazem niezwykle tragiczna historia wybitnej polskiej pieśniarki Wiery Gran. Przedstawienie, do którego scenariusz powstał na podstawie dostępnych materiałów źródłowych dotyczących Wiery Gran, wprowadza nas w kameralny, magiczny świat dawnej Kawiarni Sztuka, w której Wiera Gran była jedną z największych gwiazd, występujących w warszawskim getcie. Jednym z jej najsłynniejszych przebojów, który ponoć „wprowadzał publiczność w trans”, był utwór „Jej pierwszy bal”. Autorem tekstu był Władysław Szlengel. Motywem przewodnim przedstawienia stała się sprawa posądzenia Wiery Gran o kolaborację z gestapo i pokazanie, jak ogromne konsekwencje niesie z sobą bezpodstawne osądzanie drugiego człowieka.

Konfrontujemy się tutaj z mocą „złego języka” (hebr. Laszon ha-ra), nazywanego po prostu plotkami, obmawianiem, oszczerstwem, które w tradycji żydowskiej traktowane jest na równi z morderstwem. „Samotne tango Wiery Gran” w swojej formie pozwala nam zanurzyć się w świat dawnego, żydowskiego kabaretu, w którym dzięki porywającym wykonaniom Wiery, z towarzyszeniem przepięknej muzyki granej na żywo, odnajdujemy ślady wspomnień, potarganych, poszarpanych, zniszczonych ludzką zawiścią, fałszem, brakiem zrozumienia, lecz nasączonych obecnością miłości, fascynacji i piękna.

PlakatWieraScenariusz i reżyseria – rabin Tanya Segal
Scenografia – Aga Nowak
Wiera Gran – Agnieszka Bała
Władysław Szpilman – Michal Pal’ko

 

http://teatrmidraszowy.pl/samotne-tango-wiery-gran/

Organizator: Beit Kraków
W języku polskim z angielskimi napisami
Z muzyką na żywo

Bilety: 35 (ulgowe)/45 (normalne)

rezerwacja@galiciajewishmuseum.org

 

Theatre: Lonely Tango of Vera Gran

The tragic story of Vera Gran, renown Polish singer and muse of the legendary Cafe Sztuka of the Warsaw Ghetto, who after the war was accused of collaborating with the Gestapo. The performance deals with one of the most damaging inclinations of human nature – the tendency for gossip, in Jewish tradition considered equal to murder.

Starring:

Vera Gran – Agnieszka Bała,

Władysław Szpilman – Michal Pal’ko

Organized by: Beit Kraków

In Polish with English subtitles

Tickets 35 (concession) /45 (regular)

rezerwacja@galiciajewishmuseum.org

Podobne Wpisy | Related posts